Diş Çürüğü Temizleme Yöntemleri
15 Mayıs 2024

Diş Çürüğü Temizleme Yöntemleri

Diş çürüğü temizleme, ağızda yer alan bakterilerden meydana gelen bakteri plağı, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağızda olan artıklarından asit oluşturabilmektedir. Diş hekimlerinin kavite dedikleri oyukların temizliğidir. Diş çürüğü temizlenmesi dişin tedavi edilebilmesinin ilk aşamasıdır. Temizlikten sonra diş dolgu yapılarak tekrar kullanımı sağlanabilir.

İyi fırçalamak fırçanın sertliğiyle değil, fırçalama tekniğiyle alakalıdır. Çoğunlukla orta sertlikte diş fırçaları kullanılır. Çok fazla miktarda katı fırçalar, dişleri aşındırabilir. Çok fazla miktarda narin fırçalar ise dişleri temizlemeyebilir. Dişleri sertçe fırçalamak; dişleri temizlemek mahaline, 'fırça çürüğü' dediğimiz aşınmalara yol açar. Dişlerin mine tabakası aşındığı amaçlı, alttaki sarı tabaka meydana çıkar ve dişler daha sarı gözükür. Bununla Birlikte katı fırçalamak, dişlerde hassasiyete ve diş eti çekilmesine yol açar.

Diş temizliğinde uyulması önerilenler
 • Dişlerin mine tabakasının çizilmesi; macunun fazla miktarda kullanılmasıyla alakalı değil, kullanılan macunun granüllerinin kocaman olmasıyla alakalıdır. O yüzden granülleri kocaman meydana gelen macunların uzunca müddetli kullanılmasından kaçınılmalı. Fırçanın üst kısmına konulan macunun ölçüsü ise 'mercimek tanesi' büyüklüğünde olmalı.
 • Bu maddeler iri granüllü meydana geldiği amaçlı dişin mine tabakalarını çizer ve aşındırır. Bunun sonucunda; dişin parlaklığı gider ve yediğimiz ve içtiğimiz besinlerle, dişler daha kısa sürede renkleşmeye başlar.
 • Dişin rengi dişin sağlamlığını belirlemez.
 • Diş fırçası, fırçalamaya başlamadan öncesinde ıslatılmamalıdır. Çünkü; fırça kılları ıslatılınca, sertliğini kaybeder. Macunun köpürmesi amaçlı de yeterlidir sıvı/akışkan ağızda mevcuttur.
 • Macun; dişleri fırçalarken sabun misyonu görür ve muhtevanında dişlerde toplanan mikroorganizmaları yok etmek amaçlı faktör maddeler vardır. Başka Bir Deyişle çürümeye neden olmaz.
 • Bireyler içinde çürüğe yatkınlık çeşitli olabilmektedir. Ama berbat beslenme alışkanlığının düzeltilmesi, ağız hijyenine özen gösterilmesi ve itinalı diş hekimi kontrolleri halinde çürüğe yatkınlığın bir ehemmiyeti kalmaz.
 • Dişler gün içerisinde en az 2 defa, kahvaltı ardından ve yatma öncesinde fırçalanmalı. Diş fırçalama işlemi bitince, dilin üst bölümü da yumuşakça fırçalanmalı.
 • Diş düzeltme (Ortodonti); dişler ağızda şu anki meydana geldiği müddetçe her yaşta uygulanabilir. Ortodontik iyileştirme sayesinde; dişler mevcutsa, her yaşta düzeltme inşa edilerek, harika görünen dişlere sahip olunabilir.
 • İmplant; noksan meydana gelen dişlerin mahaline çene kemiğine yerleştirilen suni diş kökleri olarak da tanımlanabilir. Yalnızca yara iyileşmesini etkileyen bir sistemik sağlık sorunu ile denetim altında olmamış kalp ve şeker sağlık sorunu varsa yapılmaz.
 • Hareketli protezleri çamaşır suyuna koymak zararlıdır. Protezin kırılganlığını artırır ve protezin ömrünü azaltır. Protezler amaçlı özel silme tabletleri vardır; onlar kullanılmalı.
 • Çekilen 20 yıl dişlerinin mahalline takma diş yaptırmaya gerek bulunmaz.
 • Diş röntgenleriyle edinilen radyasyon çok fazla miktarda yetersizdir. Bu radyasyon tabiatta edinilen ışınımdan daha yetersizdir.
 • Beyazlatma; normal diş rengini hepten açmak amaçlı yapılır. Beyazlatmanın önce yapıldığı dönemlerde; kahve, çay ve sigara benzeri dişleri renklendirecek etkenlerden uzak durmak gereklidir. Beyazlatmayı yapacak doktorun tavsiyeleri uygulanırsa, bunlara göre, beyazlatmanın hiçbir yan tesiri bulunmaz.
 • Düzenli ve gerçek fırçalama diş taşı oluşumunu önler. Altı ayda bir diş hekimi denetimi sayesinde; iyi fırçalayamadığımız alanlarda meydana gelen diş taşları, hekim aracılığıyla temizlenmiş olur. Bunun da rastgele bir zararı bulunmaz.
Çürük ne türlü iyileştirme edilir?

Diş çürüğünün spontane iyileşmediğini ve çürüyen yapının tamir olmadığını biliriz. Çürük iyileştirme edilmezse ilerler. O halde, kesinlikle çürük dişi yüklemek gerekir.

Diş Çürüğü Temizleme Yorumları

soru

Öz

21 Nisan 2024 Pazar

Ağzım da iki adet çürük diş var. Bu dişlerimi fırçalarken zorluk yaşıyorum. Çürük dişlerimi nasıl temizlemeliyim lütfen yardımcı olur musunuz

Cevap yaz
cevap

Behcet

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba öncelikle çürük dişlerinizin daha kötüye gitmemesi için her yemekten sonra fırçalamalısınız. Yemek yerken ve sert ürünleri tüketirken çürük dişlerinizi kullanmamalısınız. Çürük dişler çabuk kırılır. Çürük dişlerinizi fırçalarken ağrı veya sızı olabilir. Sürekli temiz tutmanız ve çürük dişlerinizin arasında yemek artığı bırakmamalısınız. Aksi taktirde çürük dişleriz kırılır ve dişi kullanamazsınız.

cevap

Suad

29 Ağustos 2018 Çarşamba

Merhaba, öz çürükleriniz için mutlaka diş hekimine gitmelisiniz. Çok ağrıyorsa fırçalama sonrası dişinizin çürük noktasına karanfil koyun bi süre iki dişinizle üstüne bastırın gayette agrısı dinecektir, çok geçmiş olsun ilk fırsatınızda diş hekimine görünmelisiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ön Diş Sağlığı ve Bakımı

Ön Diş Sağlığı ve Bakımı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Siyah Diş Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Siyah Diş Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Diş Çekiminden Sonra Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Diş Çekiminden Sonra Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Diş İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Diş İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Diş Eti Ameliyatı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Diş Teknisyeni Ne Yapar?

Diş Teknisyeni Ne Yapar?

Güncel

Kırık Diş Tedavisi Nelerdir?

Kırık Diş Tedavisi Nelerdir?

Güncel

Diş Eti Çekilmesi Bitkisel Tedavisi

Diş Eti Çekilmesi Bitkisel Tedavisi

Diş Köprü Nedir?

Diş Köprü Nedir?

Süt dişleri Çıkması

Süt dişleri Çıkması

Diş Yaptırma Çeşitleri

Diş Yaptırma Çeşitleri

Anında Diş Beyazlatma Yöntemleri

Anında Diş Beyazlatma Yöntemleri

Çürük Diş Çekimi Sonrası

Çürük Diş Çekimi Sonrası

Diş Dolgusu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Diş Dolgusu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6