Diş Eti İltihabı Bitkisel Çözüm
07 Temmuz 2024

Diş Eti İltihabı Bitkisel Çözüm

Diş Eti İltihabı İçin Bitkisel Çözümler

Diş etlerinin kızarıp, şişerek normal şeklini bozması ve irin veya kan boşalmasıyla karakterize edilen duruma diş eti iltihabı denir. Bu sorun ilerlerse, dişleri tutan diş eti dokularında dejenerasyona yol açan piyore adı verilen bir hastalığa dönüşebilir. Diş eti iltihabı ve piyore, yaşlandıkça herkesin karşılaşabileceği periodontal rahatsızlıklar arasında yer alır. Diş eti hastalıkları, 35 yaş üstü nüfusun yaklaşık %75'ini etkiler. Diş ipi kullanmayan, düzenli olarak dişlerini fırçalamayan veya düzenli diş bakımı yapmayan kişiler en büyük risk grubunu oluşturur. Bu yazıda, diş eti iltihabını hafifletmek için evde uygulayabileceğiniz bitkisel çözümlerden bahsedeceğiz.

Diş Eti İltihabı İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Papatya

Yapılan araştırmalarda, diş eti iltihaplarının tedavisi için papatyanın, gargaralar ve ağız yıkama sıvıları kadar etkili olduğu görülmüştür. Papatya, antiseptik ve anti-inflamatuar bileşikler içerir. 250 ml kaynar suyun içine 2-3 çay kaşığı papatya ekleyin. 10 dakika beklettikten sonra süzerek, yemeklerden sonra içebilir veya gargara olarak kullanabilirsiniz.

Ekinezya

Ekinezya, antibakteriyel ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkilere sahiptir. Ağız çalkalama sıvısının içine 10-12 damla ekinezya tentürü ekleyerek ağzınızı bu karışımla çalkalayın.

Kan Otu

Kan otu, sanguinarin adlı bir bileşik içerir. Bu madde, ağız içindeki bakterilere karşı belirgin bir etki gösterir ve diş plaklarını önemli ölçüde azaltır. Sanguinarin içeren diş macunları ve ağız çalkalama sıvıları kullanarak bu bitkiden yararlanabilirsiniz.

Meyan Kökü

Meyan kökü, diş eti iltihaplanmalarına ve diş çürümelerine yol açmayan bir tatlandırıcıdır. Yapılan araştırmalarda, meyan kökünün diş eti iltihaplarını ve plak oluşumunu kontrol altına aldığı görülmüştür. Meyan kökünü günde 3 fincan çay olarak tüketebilirsiniz. Ancak uzun süreli kullanımlarda veya aşırı miktarda alındığında uyuşukluk, baş ağrısı, aşırı potasyum kaybı ve yüksek tansiyona sebep olabilir.

Adaçayı

Adaçayı, içeriğinde bulunan kan durdurucu tanen ve bazı aromatik antiseptik bileşikler sayesinde diş eti iltihaplarına karşı etkilidir. 250 ml kaynar suyun içine 2-3 çay kaşığı adaçayı yaprağı ekleyin. Bu çayı içebilir veya gargara olarak kullanabilirsiniz. Ancak makul miktarlarda kullanmak önemlidir.

Nane

Nane, diş eti iltihaplarından korur ve diş eti çürümelerine sebep olan bakterilerle savaşır. 250 ml kaynar suyun içine 2-3 çay kaşığı nane ekleyerek hazırlanan çayı içebilir veya ağızda çalkalayabilirsiniz.

Isırgan Otu

Isırgan otu, içeriğinde bulunan magnezyum ve antibakteriyel özellikler sayesinde diş eti iltihaplarına karşı etkilidir. Isırgan otu içeren diş macunları ve ağız çalkalama sıvılarını kullanarak dişlerde plak oluşumunu azaltabilirsiniz.

Çay

Çay, diş çürümelerine ve diş eti iltihaplarına yol açan bakterilerin ağızda yerleşmesine engel olur. Ayrıca kan durdurucu özelliği de vardır. İçeriğinde beş farklı antibakteriyel bileşik bulunur.

  • Papatya
  • Ekinezya
  • Kan Otu
  • Meyan Kökü
  • Adaçayı
  • Nane
  • Isırgan Otu
  • Çay

Diş eti iltihabını hafifletmek için yukarıdaki bitkisel çözümleri deneyebilirsiniz. Ancak unutmayın ki, ciddi diş eti problemleri yaşıyorsanız bir diş hekimine danışmanız önemlidir. Bitkisel çözümler yalnızca destekleyici nitelikte olup, profesyonel tedavinin yerine geçmemelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Diş Eti Neden Şişer?

Diş Eti Neden Şişer?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diş Kanal Tedavisi

Diş Kanal Tedavisi

Bebeklerde Diş Çürümesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Diş Çürümesi Belirtileri ve Tedavisi

Ön Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Ön Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Diş Eti Estetiği Nasıl Yapılır?

Diş Eti Estetiği Nasıl Yapılır?

Diş Eti Hastalıkları Tedavisi

Diş Eti Hastalıkları Tedavisi

Güncel

İltihaplı Diş Belirtileri ve Tedavisi

İltihaplı Diş Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diş Plağı Temizliği ve Kullanımı

Diş Plağı Temizliği ve Kullanımı

Güncel

Süt dişleri Çıkması

Süt dişleri Çıkması