Geçmeyen Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Geçmeyen Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş ağrısı şikayetiyle doktora başvuran bazı hastalar, tedavi sonrasında diş ağrılarının daha da arttığını belirtmektedir. Bu durumda, ağrıya sebep olduğu düşünülen dişler çekilebilir. Ancak buna rağmen geçmeyen diş ağrısı devam edebilir. Her yeni diş hekimi ziyareti, yeni tedavi yöntemleri denemekle sonuçlanabilir, ancak sonuç yine aynı olabilir; ağrılar artarak devam eder. Bu durumda yapılan diş tedavileri yetersiz kalabilmektedir. Diş ağrıları oldukça kapsamlıdır ve herhangi bir tedaviye başlanmadan önce ağrının kesin kaynağı teşhis edilmelidir.

Geçmeyen Diş Ağrısı Nedir, Neden Olur?

Geçmeyen diş ağrısı nedeniyle doktora başvuran hastalarda sürekli yeni tedavi yöntemleri denenmektedir. Hastaların geçmiş öyküleri dinlenip dikkate alınmalıdır ve bazı hastalar çok hassas sinir sistemi duyarlılığına sahip olabilir. Bu durum mutlaka değerlendirilmelidir. Yapılan kanal tedavisi, diş çekimi gibi işlemlere rağmen geçmeyen diş ağrısının farklı nedenleri olabilir.

Geçmeyen Diş Ağrısının Nedenleri

  • Akut sinüzit döneminde ortaya çıkan rahatsızlıklar
  • Orta kulak iltihabı
  • 20'lik dişlerde oluşan ağrılar
  • Temporomandibuler ekleminin ağrısı
  • Hastanın özellikle geceleri farkında olmadan diş sıkması ya da aşırı derecede diş gıcırdatmaya bağlı olarak oluşan diş ağrısı
  • Çene kemiğinin içinde kalan gömük dişler
Bu tür durumlar yaşayan kişiler, dişlerinin ağrıdığını düşünmekle birlikte ağrının tam olarak nerede oluştuğunu kestiremezler. Bu tür durumlarda herhangi bir tedaviye başlanmadan önce mutlaka hastanın diş röntgeninin çekilmesi gerekmektedir. Alt ve üst çene kemiklerini detaylı olarak gösteren bu röntgen, diş ve çene kemiklerinin durumunu teşhis etmek açısından son derece önemlidir.

Pulpa İltihabı ve Geçmeyen Diş Ağrısı

Geçmeyen diş ağrısına sebep olan nedenlerden biri de pulpa iltihabından kaynaklanan diş ağrılarıdır. Özellikle geceleri yattığınız zaman, ortaya çıkan diş ağrısının sebebi pulpaya giden kan basıncının yer çekimi etkisi azaldığından ağrının belirginleşmesidir. İltihaplı olan pulpanın içindeki basınç arttığından dolayı diş ağrısı daha da şiddetli bir hale bürünür. Özellikle geceleri beyni meşgul eden uyarılar azaldığından dolayı diş ağrısı çok daha şiddetli olarak algılanır.

Çürük ve Dolgu Kenarı Uyumsuzluğu

Geçmeyen diş ağrısının sebeplerinden birisi de çürük ve dolgu kenarında uyumsuzluk olmasıdır. Patolojik bir diş eti cebi oluşmuş olabilir. Tüm bu durumlar dikkatlice değerlendirilmelidir.

Standart Alışkanlıklarla Değerlendirme

Bazı diş hekimleri, geçmeyen diş ağrısı ile başvuran hastaları standart alışkanlıklarla değerlendirdiklerinden dolayı bir sorun olmadığını düşünebilirler ya da tedavi gerektirmeyen bir yer üzerinde yoğunlaşarak herhangi bir çözüm üretemezler. Geçmeyen diş ağrısı durumunda, ağrıya sebep olabileceği düşünülen dişin çekilmesi ve ağrının hala devam ediyor olması üzerine gidilen yeni bir diş hekimi kaybedilen ekstra bir diş olabilmektedir.

Diş Ağrısının Şiddeti ve Sinir Ağı

Diş ağrıları, vücuttaki en şiddetli hissedilen ağrılardan biridir. Dişlerin içinde bulunan kanallar boyunca sinirler bulunur. Daracık bir kanal içerisinde bulunan bu sinir ağları, dayanılmaz ağrıların en temel nedenidir. Bu daracık hacim içerisindeki sinirler, herhangi bir enfeksiyon sırasında şişmeye çalışır ama şişemez. Diş sert bir yapı olduğundan şişmez, bu yüzden diş kanalı içindeki sinirler ve damarlar üzerindeki basınç artar, bu durumda ağrının şiddetini daha da artırır. Bundan dolayı geçmeyen diş ağrılarınızda mutlaka uzman bir diş hekimine görünmeli ve yaşadığınız sıkıntıları detaylıca paylaşmalısınız.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Merlin

12 Temmuz 2024 Cuma

Geçmeyen diş ağrısı yaşıyorum ve farklı tedavi yöntemleri denememe rağmen ağrılarım artarak devam ediyor. Özellikle geceleri diş ağrısı dayanılmaz hale geliyor. Benim gibi sürekli diş hekimine gidip çözüm bulamayan başka kişiler var mı? Bu durumda ne yapmalıyım?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merlin, bu tür diş ağrıları gerçekten çok zorlayıcı olabilir ve yaşam kalitenizi ciddi şekilde etkileyebilir. Eğer sürekli diş hekimine gidip çeşitli tedavi yöntemlerini denemenize rağmen bir çözüm bulamadıysanız, belki de farklı bir bakış açısı ya da uzmanlık alanına yönelmek faydalı olabilir. Örneğin, bazı durumlarda diş ağrılarının kökeni sinirsel ya da kas kaynaklı olabilir. Bu durumda bir çene cerrahı veya bir nörolog ile görüşmeyi düşünebilirsiniz.

Ayrıca, ağrınızın gece daha fazla artması, sinirlerin daha hassas hale geldiği ve kan dolaşımının değiştiği gece saatlerinde daha yoğun hissedilmesine neden olabilir. Bu durumda, geçici olarak ağrı kesici kullanımı ya da sıcak-soğuk kompres gibi yöntemler denemek biraz rahatlama sağlayabilir.

Benzer durumda olan kişiler elbette var, ve bu tür kronik ağrılar genellikle multidisipliner bir yaklaşım gerektirir. Diş hekimi, çene cerrahı, nörolog ve hatta bazen bir fizyoterapist ile birlikte çalışarak daha kapsamlı bir tedavi planı oluşturabilirsiniz. Unutmayın ki pes etmemek ve farklı uzmanlık alanlarından görüş almak bazen sorunun kökenine inmekte yardımcı olabilir. Geçmiş olsun!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Diş Eti Neden Şişer?

Diş Eti Neden Şişer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diş Ekimi Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Diş Ekimi Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Diş Apsesi Belirtileri ve Tedavisi

Diş Apsesi Belirtileri ve Tedavisi

20 Lik Diş Çekimi Faydaları ve Ağrıları

20 Lik Diş Çekimi Faydaları ve Ağrıları

Diş Sallanması Nasıl Geçer?

Diş Sallanması Nasıl Geçer?

Kronik Diş İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Diş İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İltihaplı Diş Belirtileri ve Tedavisi

İltihaplı Diş Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diş Çekimi Sonrası Sigara

Diş Çekimi Sonrası Sigara

Diş Taşı Nasıl Temizlenir?

Diş Taşı Nasıl Temizlenir?

Diş Eti Hastalıkları Tedavisi

Diş Eti Hastalıkları Tedavisi

Bebeklerde Diş Eti Şişmesi Nedenleri?

Bebeklerde Diş Eti Şişmesi Nedenleri?

Lazerle Diş Beyazlatma

Lazerle Diş Beyazlatma

Diş Taktırma Yöntemleri

Diş Taktırma Yöntemleri

Diş Çekimi Sonrası Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Diş Çekimi Sonrası Şişlik Belirtileri ve Tedavisi